Corona Virüsü, Belirtileri, Korunma YöntemleriCorona Virüsü, Belirtileri, Korunma Yöntemleri

Corona Virüsü, Belirtileri, Korunma Yöntemleri

Corona virüsü adını şeklinden almaktadır. Taç Şekline benzediği için bu isim verilmiştir. Bu virüs tipik dar konakçı aralığına sahiptir. Hayvanlarda birbirinden çok hastalığa neden olmaktadır. Bulaşıcı bronşit, kedi enfeksiyöz peritonit virüsü, bulaşıcı özelliği olan gastroenterit virüsü bu hastalıkların en önemlileri ve en tehlikelileridir. Corono virüsü hayvanlar aracılığı ile insanlarla buluşması durumunda ise ciddi hastalıklara hatta ölümlere neden olduğu biliniyor.

Corono virüsünün sebep olduğu ağır akut yolu sendromu durumuyla ilk olarak 2002 senesinde insanlar karşılaştı.2002 senesinin ikinci yarısında Uzak Doğu Asya ‘ da SARS (Ağır akut solunum yolu enfeksiyonu) görülmüştür. Bu rahatsızlık öncelikle gribal enfeksiyon olarak değerlendirilmiş ancak belirtilerin daha ciddi sıkıntılar olduğu tespit edilmiştir. Bu virüse yakalanan insanların solunum yetmezliği yaşayarak vefat ettikleri kayıt altına alınmıştır. Durum böyle olunca hastalık tanısı gribal enfeksiyon olmaktan uzaklaşmıştır. Ağır akut sendromu olarak isimlendirilmiştir.

SARS virüsü olarak da bilinen corona 2002 yılında çok kısa bir süre içinde 29 ülkeye yayılmış, dört ay gibi bir zamanda da dünyayı etkisi altına almıştır.

31 Aralık 2019 tarihinde Çin’de Hubei eyaletine bağlı Wuhan isimli kentte yeni bir corona virüsü ortaya çıktı. Wuhen kenti 11 milyon kişilik bir nüfusa sahip. Corona virüsünün daha önce hiç görülmemiş bir şekli enfekte olduğu tespit edildi. Coronanın bu yeni versiyonuna 2019-nCoV adı verildi.

Corona (2019-Ncov) Wuhan Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Wuhan virüsü genellikle üst solunum yolu hastalıklarıyla benzer belirtilere neden olmaktadır. Kimi zaman ise zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonu belirtilerini de göstermektedir. Wuhan virüsünün belirtileri şu şekildedir.

 

  • Öksürük

  • Yüksek ateş

  • İshal

  • Boğaz ağrısı

  • Solunum güçlüğü

  • Solunum yetmezliği

  • Böbrek yetmezliği

  • Organ yetmezliği

Bu Belirtiler kimi durumlarda şiddetli olarak kendisini gösterirken kimi durumlarda hafif bir şekilde görülebilir.Bu sebeple kesin tanı konulabilmesi için laboratuvar testlerinin yapılması gerekir.

 

Wuhan virüsünden Nasıl Korunulur

Solunum yolu hastalıkları tümünde olduğu gibi wuhan virüsünden de korunmak için hijyen ilk kural olarak karşımıza çıkıyor.

*Ellerin temizliğine dikkat etmek gerekir. Kısa zaman aralıklarında su ve sabun kullanılarak eller temizlenmelidir. Küçük çocuklarada mutlaka bu alışkanlık kazandırılmalıdır.

*Kapalı olan toplu yaşam alanlarının dezenfekte edilmesi.

*Öksürme hapşırma esnasında ağız mutlaka bir peçete kullanılarak kapatılmalıdır. Kullanılan peçete çöpe atılmalıdır.

*Toplu taşıma araçlarında bir yerlere temas etmekten kaçınılmalıdır.

*Para ve kapı kolu gibi herkesin temas ettiği eşya ve yerlere dokunduktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Yıkamak için olanak yoksa eller yüzden uzak tutulmalıdır.

Bütün bu uyarılardan sonra Dünya Sağlık Örgütünün wuhan virüsü hakkında çeşitli uyarılarda bulundu. Bu uyarılar ;

*Özellikle riskli bölgelerde bulunan kişilerin ve çiftlik, Pazar, ahır gibi yerlerin ziyareti esnasında hijyene çok dikkat edilmeli.

*Hayvanlara temasta bulunmadan önce ve sonra eller temizlenmeli.

*Özellikle hasta hayvanlara temas edilmemeli.

Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünlerinden uzak durmak gereklidir.

Profesyonel fümigasyon hizmetlerimizi tüm Türkiye'ye sağlamaktayız. İstanbul'un her semtine en uygun fiyatla, kokusuz %100 ekolojik ve garantili böcek ilaçlama hizmetimizi ulaştırmaktayız.

Arayın